Samochody nie odpowiadają za smog dlatego krucjata przeciw nim jest nieuzasadniona !

Smog w Polsce ! … taki komunikat obiega ostatnio kraj, trudno się dziwić skoro za oknem mamy to co mamy i wszyscy to czujemy. Pytanie o to kto zawinił jest głęboko analizowane oraz omawiane przez media, specjalistów, władze i inne gremia. Złe piece, złe paliwo, spalanie śmieci a w końcu stare trujące samochody to główni najczęściej wskazywani winowajcy. Tymczasem to nie samochody są problemem i zakaz wpuszczania starych samochodów do centrów miast naszym zdaniem nic nie pomoże, albo nie w takim stopniu jak zwolennicy tego rozwiązania by się tego spodziewali więcej przeczytasz w tym temacie np.=> tutaj. Dlaczego jesteśmy tego zdania otóż wokół tematu smogu pojawiło się wiele mitów, które powtarzane wpływają na wszystkich Polaków. Oto kilka ważnych faktów dotyczących smogu, chyba wciąż nie do końca powszechnie znanych.

Smog pojawia się zima a nie latem kiedy wzrasta natężenie ruchu. Rzekomy wpływ samochodów na powstawanie smogu obalają badania dotyczące jakości powietrza w poszczególnych miesiącach. Z nich okazuje się, że w trakcie sezonu grzewczego czyli mniej więcej w okresie listopad-marzec każdego roku stężenia pyłów oraz benzo[a]piranu są najwyższe. Ciekawe, że w czasie długiego weekendu majowe lub podczas szczytów wyjazdów wakacyjnych, gdy na drogach ruch wzrasta najbardziej zjawisko smogu nie występuje. W ostatnim czasie gdy było bardzo zimno i mocno ujemne temperatury a rozruch starszych pojazdów często był mocno utrudniony a więc w sposób naturalny ich właściciele nie wyjechali na drogi i ulice były często prawie puste smog oddziaływał najintensywniej. Konkluzja nie samochody są problemem

Samochody nie produkują takiej ilości zanieczyszczeń, z których powstaje smog aby warto było do walki z tym zjawiskiem szczególnie analizować naszą rodzimą motoryzację jakakolwiek ona jest, choć średni wiek auta w Polsce mocno przekracza 10 lat. Głównym składnikiem smogu są pyły i rakotwórczy benzo[a]piren, który aż w 87 % powstaje w indywidualnych paleniskach domowych opalanych w części paliwami stałymi, biomasą a w części czym popadnie choć tego nie wolno robić. Transport nie ma wpływu na emisję benzo[a]pirenu. Dopowiada za to jedynie za produkcję pyłów i to w wielkości około 10% gdy tymczasem piece na paliwa stałe to emisja ponad 50% a przemysł i energetyka to ponad 25% dlatego nie rozumiemy czemu miasta wypowiedziały wojnę starym samochodom skoro to nie one najbardziej pogarszają jakość powietrza. Smog za oknem a krucjata przeciwko motoryzacji trwa w najlepsze … i ciekawe, że zarówno samorządowcy jak i ekolodzy próbują przekonać skołatanych mieszkańców, iż przesiadka do autobusu rozwiąże problem jakości powietrza. Zapylone miast wprowadzają darmowa komunikację publiczną jakby chciały powiedzieć kierowcy nie korzystajcie z samochodu przestaniecie truć siebie i innych co powoduje, iż w ankietach coraz więcej osób wskazuje samochody jako źródło problemu tymczasem smog pojawia się nawet w miastach o minimalnym natężeniu ruchu dlatego nie samochody są problemem. Co zatem odpowiada za smog ? są to głównie domowe piece gdzie nie ma określonych parametrów emisyjnych oraz brakuje norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych pomimo, iż są takie normy dla jakości paliw gazowych i płynnych. W Polsce spala się muł węglowy (dużo tańszy od węgla) często mokry i wymieszany z czym popadnie który na dodatek nie powinien być spalany w zwykłym piecu. Niestety jeszcze nie potrafimy skutecznie walczyć ze zjawiskiem spalania wszystkiego co popadnie bo mowa tu nie tylko o marnej jakości węglu, ale o spalaniu butelek z tworzyw sztucznych czy śmieci lub opon. Za granicą w większości państw muł traktowany jest jako odpad i swobodny obrót nim jest zakazany ze względu na wysoką szkodliwość, jest recykling opakowań z tworzyw sztucznych a o spalaniu śmieci nikt nawet nie myśli dlatego nie samochody są problemem. Faktem jest tylko to, że samochody wzniecają pył który osiada na ulicach a przejeżdżające auta powodują iż wzbija się w powietrze gdy tymczasem powinien być usuwany np. poprzez mysie asfaltu. Dlatego w walce ze zjawiskiem smogu nie samochody są problemem tylko brak przepisów i kontroli nad tym co ?, kto ?, gdzie ? i w czym spala a przyłapani na gorąco „truciciele” dostają symboliczne mandaty nie zniechęcające skutecznie do dalszego łamania przepisów kosztem naszego zdrowia.
Pozdrawiając wszystkich zmotoryzowanych jeszcze raz na koniec przypominamy nie samochody są problemem zjawiska smogu który ostatnio zagościł w Polskich miastach, wielu z nas brakuje refleksji, że zła jakość powietrza jest pochodną naszych własnych decyzji konsumenckich. Warto też zwrócić uwagę, iż spalanie odpadów i opału niskiej jakości nie jest domeną ludzi nieświadomych swojego wpływu na otoczenie a często wynika z sytuacji ekonomicznej czy przyzwyczajeń.

Tags: , , , , , ,

Comments are closed.