Mądry Polak po szkodzie czyli bez polisy autocasco nie naprawisz auta po powodzi

Jak zabezpieczyć swój samochód przed powodzią ? Co się stanie gdy samochód zostanie zalany lub mocno uszkodzony te i inne aspekty ostatnich często wstrząsających wydarzeń analizuje portal moto.wp.pl w swoim artykule „Pieniądze za zalany samochód tylko z AC”. Warto choć na chwilę zastanowić się co by było gdyby nasz często z wielkimi wyrzeczeniami kupiony samochód uległ zalaniu. Zapraszamy do lektury spostrzeżeń i sugestii  jednocześnie dla wszystkich stojących przed zakupem samochodu polecamy też temat jakim kiedyś zajmowali się gdy spotkają „okazję życia” szczególnie dziś po fali zalań i podtopień w wielu regionach Polski –> mamy powódź jak nie kupić auta po zalaniu.
Ostatnie wydarzenia w czasie których Polskę nawiedziły niezwykle intensywne i pojawiające się z zaskoczenia opady deszczu, w których ucierpiało bardzo wiele aut spowodowały, iż ich właściciele stanęli przed problemem naprawy swoich samochodów. Jak informuje portal wirtualnej polski moto korzystając z materiałów Compensa TU SA Vienna Insurance Group odszkodowanie otrzymają jednak wyłącznie posiadacze polisy autocasco. W artykule można przeczytać, iż zniszczenia powodują zarówno spadające gałęzie, jak i woda dostająca się do wnętrza i pod maskę pojazdów. Gdy ulica zamienia się w rwący potok, stojący pojazd może zostać łatwo zalany, a nawet spływająca po stromej jezdni woda może przestawić samochody poza drogę lub zepchnąć je na inne auta. Wielu właścicieli aut zgłasza także zbite i porysowane przez przewracające się drzewa szyby czy uszkodzenia blacharki np. dachu. W ostatnim czasie miało miejsce wiele takich wydarzeń, które są niezwykle brzemienne w skutkach bo oznaczają nie tylko brak samochodu, ale również problem jego naprawy i finansowania. Odszkodowanie otrzymają jednak tylko posiadacze nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Jak informuje autor artykułu z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że liczba kupionych w Polsce w 2015 roku ubezpieczeń AC jest aż czterokrotnie mniejsza ( dane dla aut prywatnych i firmowych ) od obowiązkowych polis OC. Warto w tym miejscu przypomnieć, że polisy OC chronią właściciela samochodu tylko wtedy, gdy wyrządzi on szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego. Oznacza to, że zaledwie co czwarty kierowca chroni swój pojazd na wypadek takich zdarzeń jak kradzież czy uszkodzenia spowodowane przez własną nieuwagę, wandalizm lub właśnie niekorzystne warunki atmosferyczne np. takie jakie miały miejsc ostatnio w wielu regionach Polski. Dlatego kierowcy pamiętajcie

Kupując polisę zarówno dla siebie, jak i na potrzeby firmowej floty pojazdów trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres ochrony – w jakich sytuacjach i przed jakimi zdarzeniami nasz pojazd jest ubezpieczony. Np. bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest assistance, dzięki któremu można liczyć na holowanie, gdy auto zostanie unieruchomione, a jeżeli nie będzie można go naprawić tego samego dnia, w ramach ubezpieczenia zaoferowany będzie również pojazd zastępczy ” wskazuje autor.

Artykuł obala też inny często powtarzany nie wiadomo dlaczego mit, iż polisa AC przeznaczone jest wyłącznie dla nowych lub kilkuletnich samochodów. Czy tak jest faktycznie ?  Otóż nie, wszystko zależy od towarzystwa. W niektórych ubezpieczeniem można objąć pojazdy w wieku do 15 lat, a w ramach wznawiania AC – nawet starsze.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.