Czy koncern VW zapłaci karę 18 mld dolarów ?

Jak informuje serwis money.pl akcje jednego z największych niemieckich koncernów motoryzacyjnych tanieją w poniedziałek o ponad 20 %. O kim mowa ? Chodzi o koncern Volkswagena. To największa jednodniowa przecena od 2009 roku oraz najniższa od 2012 roku cena za jedną akcję spółki. Wszystko za sprawą zarzutów amerykańskiej agencji rządowej dotyczące oszustwa związanego z emisją spalin w 4-cylindrowych silnikach diesla montowanych w samochodach tego koncernu. Informację o śledztwie Departamentu Sprawiedliwości podały w poniedziałek agencje prasowe za serwisem Bloomberga powołującym się na dwie osobistości oficjalne USA, zaznajomione z tą kwestią.
Informując o zaniepokojeniu Białego Domu, rzecznik Josh Earnest zaznaczył, że ostatecznie sprawa manipulacji Volkswagena leży w gestii federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

Za jedną akcje Volkswagena, tuż po godzinie 13:00 trzeba było zapłacić 127 euro, to o prawie 35 euro mniej w stosunku do ceny zamknięcia z piątku. To spadek przekraczający 20% w ciągu jednego dnia. Przecena papierów koncernu VW jest widoczna od samego początku sesji, o godzinie 9:00 akcje traciły już 13 %.

Jak informuje serwis money.pl informacje obciążające koncern VW pojawiły się w sobotę. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuca Volkswagenowi, że za pomocą specjalnego oprogramowania łamał ustawę o ochronie klimatu (Clean Air Act). Według przedstawicielki Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska Cynthii Giles, zainstalowane w nich oprogramowanie „wyłączało kontrolowanie emisji w trakcie normalnej jazdy i włączało je wtedy, gdy pojazd przechodził testy emisyjne”.
Koncern w związku z prowadzona sprawą poinformował w poniedziałek o wstrzymaniu w USA sprzedaży samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Jeszcze w niedzielę przyznał się też do manipulowania pomiarami stężenia szkodliwych substancji w spalinach tych pojazdów.
Jeśli prowadzone obecnie przez EPA dochodzenie potwierdzi zarzuty wobec Volkswagena, to ewentualna kara dla koncernu może wynieść do 37,5 tys. dolarów za każdy zakwestionowany samochód, czyli w sumie kara może wynieść ponad 18 mld dolarów !!!
Na dodatek to nie koniec gdyż na producencie spocznie również obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z około 482 tys. samochodów marek Volkswagen i Audi. Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt zarządził sprawdzenie pojazdów Volkswagena, podkreślając, że mają się tym niezwłocznie zająć niezależni biegli. Szef Volkswagena Martin Winterkorn poinformował w niedzielę o zarządzeniu zewnętrznego śledztwa w związku z oskarżeniami EPA. Wydał oświadczenie, w którym podkreślił: „Osobiście głęboko ubolewam nad tym, że nadużyliśmy zaufania naszych klientów i opinii publicznej”.
Jak zareaguje koncern VW i jak zakończy się prowadzone dochodzenie na razie nie wiadomo, tymczasem będące konkurentami VW firmy Mercedes-Benz i BMW oświadczyły w poniedziałek, że nie dopuszczały się w USA takich praktyk.

Tags: ,

Comments are closed.