Od 1 lipca rozliczysz VAT od paliwa od auta używanego. Zmiany dotyczą wszystkich aut osobowych nawet używanych w celach prywatnych

Od 1 lipca Ministerstwo Finansów przygotowało istotne zmiany w rozliczaniu podatku VAT. Jedną z najważniejszych i najkorzystniejszych dla przedsiębiorców będzie możliwość rozliczenia połowy wydatków na zakup paliwa od aut używanych także do celów prywatnych.  Spowoduje to możliwość oszczędności na kosztach paliwa, na jednym tankowaniu oszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych. Jak wygląda kalkulacja i co się jeszcze zmieni w przepisach po 1 lipca 2015 ?
Swoisty rabat za tankowanie 25 litrów paliwa sięgnie nawet 14 zł. Jak to skalkulowaliśmy ? Otóż przy założeniu, że za paliwo zapłacimy 123 zł, to już niedługo bo po 1 lipca fiskus zwróci nam 11,50 zł VAT a do tego kilka złotych odzyskamy, zaliczając zakup paliwa do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, obniżając podstawę opodatkowania. Pytanie kto będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania prowadzącego wprost do sporej oszczędności ? Odpowiedź każdy przedsiębiorca gdyż zmiany VAT dotyczą wszystkich aut osobowych, także tych używanych w celach prywatnych. To dobra informacja zwłaszcza dla wszystkich planujących już dziś wyjazdowe wakacje, będą mogli skorzystać z tańszego paliwa. Ministerstwo Finansów jak zwykle ostrzega jednak przed wyłudzeniami i zapowiada kontrole a my przypominamy, iż rozliczać można paliwo faktycznie kupione po 1 lipca tego roku.
– Kwestia rzeczywistego wykorzystywania paliwa do napędu pojazdów „firmowych”, zwłaszcza nabywanego po 1 lipca 2015 r., będzie przedmiotem działań kontrolnych prowadzonych przez właściwe organy – pisze resort w komunikacie dodając jednocześnie, że tak jak w przypadku innych wydatków związanych z pojazdami warunkiem odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa jest zgodność tego zakupu ze stanem rzeczywistym.
– Zasadniczo ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu pojazdu „firmowego” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.
Co jeszcze zmieni się od 1 lipca tego roku ?
Jak podaje portal money.pl po 1 lipca zniknie 16 odrębnych rachunków bankowych dla każdej z izb celnych. Zamiast nich obowiązywać będzie tylko jedno konto (krakowskie), na które importerzy będą musieli wpłacać wszystkie cła i podatki. Jednocześnie zacznie funkcjonować nowy formularz wpłat gotówkowych i polecenie zapłaty dla osób sprowadzających towary z zagranicy. Nie wszystkie zmiany w prawie wchodzące w zbliżające się wakacje są korzystne dla prowadzących firmy, więcej nowych obowiązków będą mieć wszystkie, które rozliczają transakcje VAT oznaczone jako odwrotnie obciążone. Od 1 lipca przedsiębiorca, który sprzedał jakikolwiek towar odwrotnie obciążony, będzie musiał składać dodatkowy formularz do urzędu skarbowego tzw. VAT-27. Od tego samego dnia w życie wejdzie też jeszcze jeden wzór dokumentu VAT-28. Dotyczyć on będzie kaucji gwarancyjnej.

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed.