Jazda skuterem bez prawa jazdy nadal możliwa. Nowa kategoria prawa jazdy AM w miejsce likwidowanej karty motorowertowej

Pisaliśmy ostatnio o nowym prawie jazdy i innych zmianach dotyczących przepisów, które weszły w życie 19 stycznia 2013 roku, więcej przeczytasz —> tutaj.  Otóż nowe przepisy wprowadzają nowe kategorie prawa jazdy, pojawia się np. kategoria AM, która zastępuje starą kartę motorowerową. Czyżby to koniec jazdy skuterem bez prawa jazdy ? Otóż nie, nadal będzie można jeździć skuterami a na dodatek beż żadnego dokumentu, więcej przeczytasz poniżej. Nowa kategoria prawa jazdy tzw. AM ma zastąpić kartę motorowerową i uprawniać będzie do jazdy motorowerem, skuterem czy mikrosamochodem, którego silnik ma pojemność nie przekraczającą 50 cm3 o mocy maksymalnie 4 kW, i prędkości maksymalnej nie przekracza 45 km/h. Ta sama kategoria uprawnia też do poruszania się lekkim quadem, którego masa jest niższa od 350 kg i prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h. Do tej pory stara karta motorowerowa była dedykowana dla osób w wieku 13-18 lat, natomiast uzyskanie nowego prawa jazdy kategorii AM będzie możliwe przez osoby w wieku od 14 lat. Osoby, które ukończyły 18 lat zgodnie ze starymi przepisami, mogły jeździć motorowerami bez uzyskiwania specjalnych uprawnień. Teraz przepisy te mają się zmienić i nawet od osób pełnoletnich będzie wymagane prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek inne na motocykl lub samochód (A, A1, A2, B lub B1). Zmiana przepisów ma za zadanie wyeliminować z ruchu kierowców, którzy nie znają przepisów ruchu drogowego i są zagrożeniem dla innych.
Nowe przepisy nie zmienią się jednak tak szybko jak by się tego można spodziewać jak donosi DGP- Dziennik Gazeta Prawna, osoby, które są pełnoletnie tj. skończyły 18 lat przed wprowadzeniem nowych przepisów (czyli przed dniem 19 stycznia 2013 roku), nadal będą mogły jeździć bez prawa jazdy. Przepis jest konsekwencją tego, iż kierowcy, którzy osiągnęli pełnoletniość przed tą datą utrzymują dawne przywileje na zasadzie praw nabytych. Nie muszą więc posiadać prawa jazdy kategorii AM i nie są też od nich wymagane uprawnienia jakiejkolwiek innej kategorii.

Zmiany przepisów objęły też inne kategorie motocyklowe, przykładowo nowa kategoria A1 będzie uprawnieniem pierwszego stopnia do jazdy na motocyklu dla osób powyżej 16 roku życia. Po uzyskaniu takiego prawa jazdy będą mogły one kierować motocyklami o pojemności do 125 cm3 i mocy poniżej 11 kW (15 KM) oraz stosunku masy do mocy poniżej 0,1 kW/kg. Większe uprawnienia do jazdy na motocyklu pojawią się dopiero po uzyskaniu pełnoletniości czyli ukończeniu 18 roku życia. Nowa kategoria A2 przewiduje prawo do poruszania się jednośladem o mocy do 35 kW (48 KM) i stosunku mocy do masy poniżej 0,2 kW/kg oraz trójkołowcem o mocy do 15 kW (20 KM). Prawo jazdy kategorii A, która uprawnia do jazdy wszystkimi dostępnymi motocyklami, będą mogły uzyskać dopiero osoby powyżej 24 roku życia. Wcześniej takie uprawnienia będzie mógł też uzyskać kierowca, który od co najmniej dwóch lat legitymuje się prawem jazdy kategorii A2.
Tyle teorii i planowanych zmian przepisów, a jak będzie życie pokaże i zweryfikuje pomysły. Podobnie jak obowiązki związane z nowym prawem jazdy, które nie weszły w życie z różnych przyczyn choć założenia zostały opracowane i uchwalone. Pozdrawiamy wszystkich zmotoryzowanych w tym również właścicieli jednośladów różnej maści.

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.